جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی شعار تبلیغاتی شرکت جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
پارک ملی کویر
پارک ملی کویر

پارک ملی کویر با مساحتی حدود 442200 هکتار در استان های سمنان و اصفهان قرار دارد. این منطقه از سال 1343 حفاظت شده و در سال 1355 به عنوان پارک ملی اعلام شده است. تعداد یوزپلنگ­های موجود در این منطقه 4 تا 6 قلاده برآورد می­شود. ارتفاع این منطقه بین 740 تا 1920 متر متغیر است و میانگین دماهای ماکزیمم و مینیمم آن به ترتیب 10 و 25 درجه سانتیگراد است. میانگین بارش سالیانه 132 میلی متر است که ایجاد آب و هوایی گرم و خشک را موجب شده است. همچنین، در این منطقه بناهای فرهنگی و تاریخی مانند کاروانسرای قصر بهرام، نهر سنگی و سنگفرش واقع شده است.

در این منطقه 200 گونه گیاهی و 359 گونه گیاهی (شامل 30 گونه اندمیک) شناسایی شده است. گونه­های گیاهی تاغ، گز، قیچ، درمنه، اشنان، اسکنبیل، پرند، خار شتر، اسپند، جارو، افدرا، بادامک، خینجوک، شیر خشت، میرحسن، چوبک، کاروان کش وانواع شور را شامل میشود.

گونه­های جانوری جبیر، آهو، قوچ و میش، بز و پازن، کاراکال، کفتار، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، تشی، سمور سنگی، هوبره، کبک، دلیجه، تیهو، با قرقره، آبچلیک، سنگ چشم، عقاب طلایی، دال، بوتیمار کوچک، هما، مارمولک چشم ماری و افعی شاخدار ایرانی را شامل می­شود. پرندگانی همچون فلامینگو، حواصیل، درنا، غاز و اردک در دریاچه نمک و محوطه­های اطراف تالاب­های واقع شده در بخش غربی این پارک یافت می­شود