جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی شعار تبلیغاتی شرکت جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
پناهگاه حیاط وحش نایبندان
پناهگاه حیاط وحش نایبندان

پناهگاه حيات وحش نایبندان در استان یزد، با مساحتی حدود 1517000 هکتار، بزرگ­ترین پناهگاه وحش در ایران و مهم­ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی است. برآورد می­شود که 12 تا 15 یوزپلنگ در آن زندگی کنند. این پناهگاه از سال 1373 تحت حفاظت بوده است و در سال 1380 به عنوان پناهگاه وحش تعیین شده است.

این منطقه دشتی، تپه های ماهوری و کوهستانی، دارای شوره­زارهای وسیع است. منبع اصلی آب این ناحیه، چشمه­ها و چاه­های فراوان موجود در آن است. وجود تپه­های شنی متحرک و توده­های جنگلی متراکم تاغ از ویژگی­های منحصر به فرد این منطقه به حساب می­آید. به دلیل واقع شدن در مسیر جاده ابریشم، کاروانسراهای تاریخی متعددی از زمان­های قدیم در این ناحیه باقی مانده­اند. این ناحیه ارتفاعی بین 600 متر تا 3 کیلومتر دارد؛ میانگین دمای سالیانه آن بین 5/14 و 5/19 درجه سانتیگراد است؛ و میانگین بارش سالیانه آن بین 50 تا 150 میلی متر است که موجب به وجود آمدن آب و هوایی با دمای بالا، خشک و گرم و خشک در آن شده است.

بیش از 200 گونه گیاهی در این منظقه کشف شده­اند که برخی از آنها عبارتند از: بادام کوهی، بادام تلخ، انجیر وحشی، گز، تاغ، کاروان کش، درمنه، قیچ، کما، هندوانه ابوجهل و دم عقربی. گونه های مهم جانوری این پناهگاه عبارتند از: جبیر، قوچ و میش،
بز و پازن، کفتار، شاه روباه، کاراکال، هوبره، زاغ بور، کبک، تیهو، کرکس، عقاب، سنقر خاکستری، افعی شاخدار، مار جعفری، تیر مار و بزمجه.